Sipariş Telefonları:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Erken mesaiye işverenden destek (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Erken mesaiye işverenden destek
#687
caner (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 89
graphgraph
Şu An Sitede Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Erken mesaiye işverenden destek 5 Yıl, 10 Ay önce Başarı: 0  
Enerji Bakanının yeniden gündeme getirdiği erken mesai MÜSİAD TUSKON TİM gibi işdünyası temsilcilerinden enerji tasarrufu getireceği belirtilerek destek görüyor. KESK ise erken mesaiye şiddetle karşı çıkıyor: quot;Enerji tasarrufu için kaçakla mücadele edi
İSTANBUL - Enerji Bakanı Taner Yıldızın gündeme getirdiği erken mesai uygulamasına işverenlerden destek gelirken işçi kesimi karşı çıkıyor. MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan quot;Biz MÜSİADda mesaiye zaten 06.30da başlıyoruz. Bunun da oldukça yararını görüyoruzquot; derken TUSKON Başkanı Rızanur Meral AB ve ABD gibi ülkeleri örnek göstererek Türkiyenin mesainin geç başlamasından dolayı önemli bir enerji kaybı yaşandığını savundu. Kamunun cumartesi günü çalışmasının verimsiz olabileceğini söyleyen Meral quot;Eğer kamuya tekrar cumartesi mesaisi gelecekse sadece ihtiyaç olan kurumlara gelmeliquot; dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de erken mesainin özel sektör için de uygulanmasını istedi.
Kamu çalışanlarının temsilcisi KESK ise erken mesaiye şiddetle karşı çıkıyor. Erken mesainin gerekçesi olarak gösterilen elektrik tasarrufunun asıl sebebi olarak kaçağı gösteren KESK Başkanı Lami Özgen quot;Elektrik tasarrufunu bahane ederek memurlar daha çok çalıştırmak istiyorlar. Haftada 40 saatlik mesaiyi yıllar süren mücadelemizle kazandık. Bundan geri adım atılmasını kabul etmeyizquot; diyor.

Özel sektör de erken başlasın
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi
Erken mesainin uygulandığı birçok ülkede bunun yararları görülüyor. Ancak bu kamuyla sınırlı olmamalı. Mesela Almanyada özel sektör de mesaiye erken başlıyor. Türkiyede de özel sektör işe erken başlarsa hafta içi iş çıkışlarında kamuyla olan işlerini işten izin almadan halledebilirler. Bu bakımdan erken mesaiyi destekliyorum. Kamuda cumartesi günü çalışma konusu ise daha çok tartışılmalı. Bugün özel sektörde cumartesi çalışma olmasına rağmen birçok firmada çalışanların hafta içi mesailerine birer saat eklenerek çalışanlara cumartesi günü izin veriliyor. Bu yüzden gerçekten gerekli mi bu iyi düşünülmeli.

Haklarımızı koruyacağız
KESK Başkanı Lami Özgen
Bu ülkede elektrikten kaynaklı bir sorun varsa bunu gidermenin yolu başta sanayi kesimindeki elektrik kaçaklarını önlemektir. Bu önlendiğinde açık ortadan kalkacaktır. Bunun erken mesai ile ilişkilendirilmesini doğru bulmuyoruz. Asıl amaç kamuda fazla mesaiyi öne çıkarmak. Bugünkü çalışma saatlerini yıllar süren mücadele sonucu elde ettik. Gün ışığına bağlı olarak ya da başka gerekçelerle bu süreyi artırmak çalışma yaşamı ve ilişkileri bakımından kabul edilemez. Aynı zamanda Türkiyedeki çalışma yaşamı ve ilişkileri buna uygun değildir. Büyük metropollerde çalışma yaşamını saat 6da başlatamazsınız. Kamu çalışanları kamu hizmeti veriyor. Saat 6da kamusal hizmeti almaya gelen kaç vatandaş olacak ya da bu hizmeti almaya imkanı olacak.
Cumartesi günü çalışma da kabul edilebilir değil. Bu haftalık çalışma saatlerini artıracaktır. Hiçbir iktidar keyfi bir şekilde kamu çalışanlarını cumartesi günü çalışmayı kendinde hak göremez.

Erken başlıyoruz verimini alıyoruz
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan
Biz zaten mesaiye 6.30da başlıyoruz. Bunun da oldukça yararını görüyoruz. İstanbul gibi şehirde trafikten kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca güne erken başlayınca gün içinde de daha verimli oluyoruz. 8 saatlik bir mesainin ardından işten çıkınca da başka işlerimiz varsa onları halledebiliyoruz. Bakanlar Kurulunda konuşulacak konu için bir şey söylemek için erken. Kamunun mesaiye erken başlama kararı alması durumunda bile şirketler yine de kendi düzenlemelerini yapacaktır. Benim şirketimde de cumartesi günü yarım gün mesai yapıyoruz. Ancak diğerleri için bir şey söyleyemem herkes kendine en uygun programı yapacaktır.

Gelişmiş ülkeler mesaiye erken başlıyor

TUSKON Başkanı Rızanur Meral
Bugün Amerikada Avrupada pek çok ülke mesaiye erken başlayıp erken paydos yapıyor. Bu hem gün ışığından daha fazla yararlanılmasını hem de insanların gün içinde kendilerine ait daha fazla vaktin olmasını sağlıyor. Bence Türkiyenin de bu sisteme geçmesi gerekiyor. Bu şekilde Türkiye için çok önemli olan enerji tüketiminde de bir azalma olacaktır. Bu yüzden erken mesaiyi destekliyorum. Kamunun cumartesi günü çalışması da finans sektörü dışında özel sektörü etkilemez çünkü özel sektör zaten cumartesi çalışıyor. Kamunun cumartesi yarım gün çalışmasının gerçekten gerekli olup olmadığını bilmiyorum. Çünkü o kurumları yarım gün için açmak çalışanları orya götürmek büyük bir maliyet aslında. O kurumların cumartesi yarım gün açılmasının getireceği verimin masrafları karşılayıp karşılamayacağı iyi tartışılmalı. Belki de tüm kamu yerine bazı kurumların açılması gündeme gelebilir. Mesela gümrükler için böyle bir karar alınırsa dış ticaretle uğraşanlar açısından olumlu olur.

Hafta sonu çalışma verimi yüzde 20 düşürür
Deloitte Türkiye CEOsu Hüseyin Gürer
Kamunun hafta sonu yarım gün çalışmasıyla kesinlikle istenilen verim sağlanamaz. Yapılan araştırmalara göre hafta sonu çalışanların hafta içindeki verimleri yüzde 20 azalıyor. Çalışandan yarım gün daha fazla faydalanmaya çalışmakla önünüzdeki haftanın performansını düşürecekse yersiz hatta zararlı bir uygulama olur. Erken mesai ise olumlu bir uygulama. ABDde böyle bir uygulama var. Orada bazı şirketler mesaiye saat 5te başlarlar. Bizim denetçi arkadaşlar da onlara ayak uydurarak öyle çalışıyorlar. Dünyanın birçok yerinde böyle bir uygulama var. Böyle uygulamaların trafiğin düzenli akması elektrik tasarrufu ve çalışanların akşam aileleriyle daha fazla vakit geçirebilmesi gibi avantajları var.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın