Sipariş Telefonları:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Web sitesi olmayan patrona hapis (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Web sitesi olmayan patrona hapis
#286
abana (Kullanıcı)
Expert Boarder
Gönderiler: 153
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Web sitesi olmayan patrona hapis 9 Yıl önce Başarı: 0  
Devlet bürokrasiyi en aza indirmek için devlet kurumlarında e-Devlet uygulamasını başlatırken şirketlere de daha şeffaf olmaları için web sitesi kurma mecburiyeti getiriliyor.

Yeni Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesinden itibaren her sermaye şirketi tüm işlemlerini internet ortamına taşıyacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adlî para cezasına çarptırılacak. İstanbul Ticaret Odası (İSO) Kalite Yöneticisi Cumhur Akbulut web sitesinin ötesinde marka tescilinin de şart koşulduğuna dikkat çekerek quot;Uluslararası çalışan firmaların ihracat yaptıkları ülkelerde o ülkenin kullanmış olduğu web diline ait markalarını tescil ettirmeleri gerekiyor. Örneğin Türkiyede com.tr uzantısı alırken Almanyada .de Fransada .fr gibi.quot; diyor.

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki pazarlara ulaşmanın en kolay yolu artık internetten geçiyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduran şirketler bu imkanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Ancak şirket web sitesine sahip firma sayısı oldukça düşük. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) verilerine göre Türkiyedeki şirket sayısı 13 milyonu aştı. Ancak web adresine sahip şirket sayısı 130 bin civarında. Yani şirketlerin sadece yüzde 10u site sahibi. Web ihtiyacı ise özellikle küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerde kendini gösteriyor. Çünkü Türkiyedeki büyük şirketlerin yüzde 90ının kurumuna ait bir sitesi bulunurken orta ölçeklilerde bu oran yüzde 50de kalıyor. Küçük şirketlerin ise yüzde 90ının web sitesine ihtiyacı var. Hükümet geçen şubatta önemli bir adım atarak 1 Ocak 1957den beri yürürlükte olan Türk Ticaret Kanununu yeni ihtiyaçları da dikkate alarak değiştirdi. Avrupa Birliği müktesebatına uyum da dikkate alınarak hazırlanan yeni kanun tasarısı her şirkete web sitesi kurma mecburiyeti getiriyor. Meclis komisyonunda kabul edilen düzenlemenin Resmî Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 milyon civarında şirketin web sitesi kurması gerekiyor.

Site kurmanın kârı az vergisi çok

Adrespatent.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut site kurmada kâr marjının düşük alınan vergilerin ve devlete ödenen çeşitli harçların yüksek olduğunu söylüyor. Firma sahiplerinin sosyal anlamda duyarlı olmalarına rağmen fiiliyatta işlem yapmak veya harekete geçmek için son ana kadar beklediklerini vurgulayan Akbulut düzenlemenin yasalaşmasının ardından harekete geçileceğini dile getiriyor. Atak Teknoloji Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı pazarda beklenen ölçüde bir hareketlilik yaşanmadığını kaydediyor. Yazıcıya göre alan adı tescili web hosting ve web tasarım pazarı sürekli gelişiyor. Ancak özellikle kasım ve aralık aylarında yapılan analizler site yaptırmak için başvuranların sayısında gerileme yaşandığını gösteriyor. Firmaların kendi adlarına .com.tr uzantılı web alanı alabilmeleri için markalarını tescil ettirmiş olmaları gerekiyor. Ekonomik krize rağmen yıl genelinde marka başvurularında bir artış söz konusu. 2007 sonunda Türk Patent Enstitüsüne yapılan toplam marka başvurusu yaklaşık 60 bin iken 2008de bu rakam 70 binin üzerine çıktı. Marka başvurularındaki bu artışın alan adı tescillerini doğru yönde etkilemesi bekleniyor.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın